Kutatópont
Adat


-ni   -nyi   -nya

Hangostérkép internetes változata

Az itt látható mutatvány-térképet és háttéranyagait (a vonatkozó hangfájlokat és a térképhez, illetve a kutatópontokhoz tartozó, az interaktivitást biztosító struktúrákat) automatikusan generáltuk A magyar nyelvjárások atlasza ellenőrző gyűjtésének (1961–1964) Bihalboccsal informatizált anyagából. Az összesen 41 darab, egyenként 352 kutatópontos térképlap várhatóan 2011 végére készül el egy 2008 szeptemberében induló OTKA-kutatás egyik részfeladataként (projektvezető: Kiss Jenő), és az itt láthatóhoz hasonló térképek formájában bárki számára elérhető lesz.

A térképrészlet a szívni címszóhoz tartozó válaszokat mutatja a képző hangalakja szerinti csoportosításban. A különböző színek aránya a kutatópontokat jelző karikákon belül a különböző csoportokba sorolt válaszok aránya szerint alakul. A kutatópontok mérete közti eltérés arról tudósít, mennyi adat van az egyes kutatópontokon a többi kutatóponthoz viszonyítva.

Az adatok helyes megjelenítéséhez szükséges a Letöltés menüpont alatt megtalálható Windows-os betűkészlet telepítése (a telepítés után a böngészőt újra kell indítani). A kutatópontokra kattintva új ablakban jelennek meg az eredeti felvételeken hallható adatok, az adatközlőkhöz kötötten, az elhangzás sorrendjében. Az egyes adatok meghallgatásához húzd az egérkurzort az adat előtt látható piros szájra.

A Bihalbocsban informatizált adatok egyik előnye, hogy folyamatosan változtathatók, javíthatók. Mint ahogyan az adatok prezentálásának formái is sokfélék lehetnek. Ha javítunk az adatokon, vagy újabb adatokat dolgozunk föl, az itt látható térkép percek alatt újra legenerálható. A bemutatott térképrészlet 2008 nyarán készült, elképzelhető, hogy a későbbiekben egészen más térképes struktúrákat akarunk használni. Mivel az adataink informatizáltak, a Bihalbocs megfelelő felkészítése után az új elvárásoknak megfelelő térképek ugyanígy automatikusan legenerálhatók lesznek.

A hangminőségről: a magnófölvételek technikai minősége az évtizedek során – optimális tárolási körülmények ellenére is – romlik. Az új gyűjtéseknél már lehetőségünk van időtállóbb és eleve jobb minőségű (jobban hallható, könnyebben lejegyezhető, elemezhető) felvételeket készíteni, nem indokolt tehát a hangminőségen spórolni.